Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Omluva, omluva, omluva

Ještě dříve, než se rozprší, chtěl bych se moc omluvit za výpadek serveru. Web My Boat nestojí na sériově vyráběné platformě a jeho kód byl napsán ručně na míru. O to složitější je zjednat rychlou nápravu, když není dostupný jeho autor. Nechci tím říci, že by to nedokázal žádný jiný „ajťák“, určitě dokázal. Ale sešlo se dohromady to, že jsem strávil velkou část léta na moři a můj „ajťák“ řešením svých důležitějších problémů. My Boat se tak ocitl mimo bezprostřední zájem kohokoliv z nás.

Na vině výpadku byla součást webu, která řídí střídání reklam na daných pozicích. Jedna z reklam se sekla a nešla načíst. Dlouhá doba načítání pak měla za následek, že jí server vyhodnotil jako chybu a web nezobrazil. Víc skutečně nevím. Takže ještě jednou se velmi omlouvám a věřím, že něco takového se děje maximálně jednou za deset let. :-)

 

O počasí

Letos v létě jsem dvakrát udělal zajímavou zkušenost a musím se přiznat, že dosud mě to nenechává v klidu. A nebylo to v posledních několika letech poprvé. Každý, kdo mě zná, ví, že jsem velmi opatrný a vyhýbám se jakémukoliv riskování. K tomu patří i to, že několikrát denně sleduji vývoj předpovědi počasí. Není to z přehnané opatrnosti, ale také si tím někdy krátím dlouhou chvíli a třeba i podle vývoje počasí měním plány pro kotvení nebo noční přeplavby.

 

Žiji na lodi s vědomím, že dostupné servery a aplikace na předpověď počasí jsou množstvím získaných aktuálních dat a následnými výpočty matematických modelů natolik přesné, že lze nadneseně až s přesností na hodinu určit, co se bude dít. Ano, většinou to tak je. Jenom v letošní sezoně to však dvakrát tak nebylo.

Do určité síly větru nemám problém zůstat někde v zátoce na kotvě, pokud hodnoty předpovědi oscilují kolem této hranice, pak zvažuji, že bych se vyvázal někde na bójce. Až když je předpověď doslova hrozná, vyhledám bezpečné místo v nějaké od větru chráněné maríně. Nepotřebuji být celou noc vzhůru a hlídat loď. Asi je to pohodlnost, která přišla s věkem, ale když chci spát, tak chci spát a ne běhat po lodi s čelovkou. Chápu samozřejmě jakoukoliv potřebu dobrodružství, kterou má mnoho jachtařů, ale dopřávám si jí jen zřídka a při plném vědomí toho, do čeho jdu.

První letošní překvapení přišlo na začátku června při noční přeplavbě. Podle předpovědí měl foukat jen lehký vánek a mělo být bezoblačné nebe. Něco, co s vámi jen líně pohybuje a když byste nebyli dostatečně trpěliví, tak nastartujete motor. Ani na jednom ze serverů nebyla žádná zmínka o tom, že by mělo cokoliv fouknout a už vůbec ne ze směru, odkud to přišlo. Během přibližně deseti minut se rychlost větru zvedla z pěti na osmnáct uzlů. Horizont, odkud foukalo, se zatahoval do černé, přikrýval hvězdné nebe a vítr byl proti standardní teplotě vzduchu výrazně teplejší, jakoby foukal fén. Rychlost větru neustále rostla a ani v nárazech však nepřevýšila 23 uzlů. V tu chvíli jsem znovu otevřel všechny předpovědi počasí. Pohybovali jsme se navíc v oblasti vysokého tlaku vzduchu. Nikde ani zmínka o jediném mraku a o jakémkoliv větru. Asi po hodině vítr ustal, stejně tak náhle, jako přišel. A nad námi bylo zase hvězdné nebe. Nebylo to nic, co by mě vylekalo, ale spíš to byla záhada, kde se tam něco podobného vzalo.

Druhé překvapení se odehrálo v polovině srpna. Byl den bez větru a podle předpovědí mělo pomalu, jakoby s rozpaky nastupovat jugo. Rychlost větru neměla přesáhnout celou noc 15 uzlů, v nárazech 20 uzlů. Našel jsem si od jihu krytou zátoku a zakotvil. Asi po hodině se začal zvedat vítr od severovýchodu, tedy bora, který nám foukal přímo do „čumáku“. Zatím jen velmi slabě, ale dělo se něco, co se podle předpovědi dít nemělo. Třídenní jugo měla podle předpovědi vystřídat bora, a tak jsem si naplánoval, že se jako první část plavby necháme vyfouknout jugem na sever, pak jeden den s nastupující borou někde přečkáme a následně se s ní svezeme zpět na jih. Dnes ale od severovýchodu foukat nemělo. Znovu jsem prohlédl všechny předpovědi a ty jednohlasně hovořily stále o tom samém. Přestal jsem tomu věřit, vytáhl jsem kotvu a vydal se do kryté zátoky, kde jsem se chtěl uvázat na bóji. Bál jsem se, že tam nebude místo a připravoval se na plán B. Místo tam bylo, všechny bóje byly prázdné. Byl totiž pátek večer a tak jsem si říkal, že všechny charterové lodě už jsou v marínách. Tam se mě však výběrčí činže ještě před vyvázáním zeptal, jestli jsem viděl předpověď počasí. Jasně, že jsem jí viděl, jen ta změna na NE vítr tam pro dnešní noc nikde není. Doporučil mi, abychom odpluli někam do maríny. Poslechli jsme ho, protože jsme si řekli, že bude lepší, když se bude mýlit on, než kdybychom se zmýlili my. Navíc, když vás někdo odhání od svého potenciálního příjmu peněz, tak k tomu musí mít důvod.

V jednu hodinu v noci přišla od severovýchodu brutální bouřka, provázená několika miliony blesků, průtrží mračen a silným větrem. Trvalo to do půl páté do rána. Pak už bez jakéhokoliv deště a výraznější oblačnosti začala o tři dny dříve foukat jen očekávaná bora a jugo nepřišlo během této naší plavby už vůbec. Nic se nestalo, noc jsme přečkali v bezpečí a druhý den vyrazili na jih se slábnoucí borou v zádech. Zůstala však další otevřená záhada. Jak to, že žádný ze serverů o té bouřce neinformoval, mělo být jenom trochu víc větru a trochu mraků. Jak je možné, že to žádný z matematických meteorologických modelů nezobrazil? Jak je možné, že to místní výběrčí činže věděl?

Je to pro mě jen jakési varování, abych slepě nespoléhal na svět aplikací. Abych se snažil hledat informace ještě dál, než nabízí současná mobilní zařízení. Zatím jsem neposlouchal předpověď počasí přes vysílačku, která se v Chorvatsku v daných hodinách pro dané oblasti pravidelně vysílá. Asi to budu dělat a přestanu si být tím plavebně hodným Chorvatskem tak jistý. Nemuselo by se to vždy vyplatit.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Polsko - část Petly velkopolské

Plavba | Franta Forman
title

Mistrovství ČR Optimist

Sport | Michal Štěpán