Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

O sezonnosti

Všichni se v turistickém průmyslu setkáváme s pojmy hlavní a vedlejší sezona. Položil jsem si otázku, zda něco takového existuje i ve světě jachtingu. V mých očích neexistuje, ale to se se mnou asi všichni neshodnou.

 

Principiálně ve vztahu k jachtingu považuji za sezonu každý termín, kdy mohu vytáhnout plachty a plout. Pojem hlavní sezona by potom mohlo bez ohledu na konkrétní datum představovat období, kdy krásně fouká a můžeme co nejvíce plachtit a současně trávit čas v odlehlých zátokách bez společnosti dalších dvaceti lodí. Za vedlejší sezonu považuji období, kdy nefoukne, na vodě to vypadá jako na Václaváku a po třetí hodině odpoledne nemáte šanci najít hezké místo ke kotvení, kde byste byli sami. Samozřejmě hovořím o Chorvatsku, kde celoročně kotvím.

Máme za sebou letos už dvě plavby, na přelomu března a dubna, a potom na přelomu dubna a května. Nyní s příchodem června již začíná něco, na co se nikdy netěším. Je sice velmi příjemné počasí bez nesnesitelného vedra a sem tam foukne, ale vše se začíná zaplňovat charterovými loděmi. Vše sice začíná být hlučné, ale stále se dá ještě někam utéct. Když potom přijdou prázdninové měsíce, o které je z pochopitelných důvodů největší zájem, nejradši bych odjel někam do hor. Ale nemůžu, také mám děti a ty mají prázdniny. Také jim musím přes léto vytvořit nějaký program a nejenže musím, ale já chci. Přirozeně se po celém školním roce těším, jak strávím na lodi určitý čas se svými dětmi, i když ten starší už nemá školní prázdniny, ale divadelní. Nicméně v tom mumraji lodí na moři jsou to pro mě nejhezčí dva týdny v roce, kdy mohu být se svými dětmi. Bydlíme na lodi, která nás většinou na motor přesune z místa na místo, kde se potom pro změnu zase koupeme. Moje děti jachtingu nepropadly a kdybych jim chtěl připravit takový zážitek, že bychom namísto válení se v zátoce celý den pluli na plachty, možná by další rok daly přednost něčemu jinému. Zařadím se tedy pravidelně do toho prázdninového stáda lodí, ale neříkám tomu jachting. A abych byl upřímný, nemůžu říci, že by se mi to nelíbilo.

Naopak jarní a podzimní plavby jsou proti tomu skutečně jachtařské. Na palubě namísto rodin vidíte většinou party chlapů a aby to bylo genderově vyvážené a nikdo mě neobvinil z šovinismu, tak i tam lze zahlédnout často i ženy. Nikoliv však pouze ženy, které by na palubě nalezly své místo z lásky ke kapitánovi nebo ženy, jejichž místo na lodi je dáno tím, že s daným námořníkem zplodily děti, ale skutečné ženy jachtařky.

Nyní je však před námi léto se vším, co přináší. A nemá smysl koukat se na něj jako na vedlejší sezonu. V létě většina z nás tráví čas na lodi se svými nejbližšími. Je tedy potřeba si tento čas užít, protože to je možná z lidského hlediska více, než vítr v plachtách a prázdná zátoka. Tak pojďme na to.

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Čelovka Fenix HM50R

Test | Pavel Rauner